ewa szeremeta porada1Często postanawiamy sobie, że dokonamy jakiejś zmiany (być może z nowym rokiem 😉). Będziemy jeść zdrowo, ćwiczyć, uczyć się nowego języka itp.. Bywa jednak, że część tych postanowień nie wchodzi w życie, lub jest nam je bardzo trudno wprowadzić. Dlaczego tak jest?

Przyjrzyjmy się temu, co może leżeć u źródła trudności w podjęciu jakiegoś działania:

Niedostateczna motywacja

Może mieć przeróżne powody (i co za tym idzie, rozwiązania problemu przy jej braku będą różne), ale warto zastanowić się np.:

Czy cel jest dla mnie wystarczająco ważny?

Spróbuj zastanowić się, dlaczego podjęcie danego działania może być dla Ciebie dobre. Wypisz powody przemawiające „za” na kartce.

Czy czuję, że cel jest w moim zasięgu i co mogę zrobić, aby się do niego przybliżyć?

Być może cel, jaki sobie wyznaczyłeś/aś jest na dany moment zbyt ambitny. Jeżeli tak jest, postaraj się podzielić drogę do niego na krótsze etapy, które będziesz sukcesywnie realizować. Pomyśl, jaki cel byłby dla Ciebie realny do osiągnięcia. Niech to będzie Twój pierwszy krok.

Co sprawi mi przyjemność w związku z dążeniem do celu?

Szczęścia warto jest szukać już w drodze, a nie tylko u celu. Poszukaj czegoś, co będzie dla Ciebie miłe w samym działaniu. Nawet jeśli miałby to być ładny widok za oknem na siłowni!

Lęk przed niepowodzeniem/oceną

Zwłaszcza, gdy robisz coś po raz pierwszy, możesz nie czuć się wystarczająco pewnie i obawiać się niepowodzenia oraz oceny ze strony innych osób. Spróbuj krytycznie spojrzeć na swoje przekonania.

Co najgorszego stanie się, gdy mi się nie powiedzie? Czy są sposoby, dzięki którym będę mógł/mogła sobie z tym poradzić?

Pobaw się przez moment w scenarzystę. Jaki byłby najgorszy możliwy scenariusz, gdyby Ci się nie powiodło? Jak mógłbyś/abyś sobie z tym poradzić? Często okazuje się, że przykre skutki nie są aż tak wielkich rozmiarów, do jakich urastają w naszej głowie. Przeprowadzając taki eksperyment myślowy, być może uda Ci się nieco „rozbroić” strach. Gdy już przeanalizujesz ów katastrofalny scenariusz, odłóż go na półkę – najprawdopodobniej i tak Ci się nie przyda.

Jeżeli lęk nie jest nadmiernie nasilony, dobrą radą jest – bój się i działaj!

Perfekcjonizm

Ten punkt wiąże się do pewnego stopnia z poprzednim. Jeżeli masz w sobie nasiloną cechę perfekcjonizmu, być może przed działaniem powstrzymuje Cię obawa, że nie uda Ci się wykonać danej rzeczy idealnie. To sprawia, że postanawiasz nie robić tego wcale, lub odkładasz to na później. Zła wiadomość jest taka, że z dużym prawdopodobieństwem – masz rację. Niemożliwym jest, aby robić wszystko perfekcyjnie. Wiadomość dobra brzmi: wcale nie musisz wykonać tego na 100%. Spróbuj zamienić „perfekcyjnie” na „wystarczająco dobrze”. Nie wykonując pierwszego kroku, nigdy nie dojdziesz do ideału. Wykonując go, nawet niedoskonale, przynajmniej się do niego przybliżysz.

Jak sobie pomóc?

TIP: 5 minut rozpędu

Postanów, że będziesz wykonywać dane zadanie przynajmniej przez 5 minut, a później będziesz mieć prawo przestać. Ustaw timer i zacznij. Zobaczysz, że gdy zadzwoni, najprawdopodobniej wyłączysz go i wrócisz do działania. Jeżeli nie – może uda się następnym razem?

TIP: małe kroki

Odległy, duży cel, może wydawać się nie do osiągnięcia. Spróbuj podzielić drogę do niego na mniejsze kroki i skup się tylko na tym kroku, który masz przed sobą.

Pokaż wszystkie
chirurgia naczyniowa
dietetyka
fizjoterapia
fizykoterapia
laryngologia
neurochirurgia
neurologia
neurologopedia
ortopedia
profilaktyka
psychologia sportu
radiologia
trening
urologia

Nasza strona www używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza zgodę na ich użycie.