dlonie2Drętwienie dłoni, czasami całych przedramion, to bardzo częsty objaw, z którym zgłaszają się pacjenci do neurologa. Długie przebywanie w jednej pozycji - zarówno w pracy, jak i w domu - często związane z przesiadywaniem przy komputerze, długim trzymaniem w dłoni telefonu komórkowego, może wywoływać lub nasilać te objawy. Często objawy takie występują też u osób, które w pracy wykonują powtarzalne ruchy - jak np. fryzjerzy, kasjerzy, osoby pracujące przy obsłudze maszyn. 

Gdy objawy występują nie tylko w ciągu dnia, ale wybudzają również w nocy, pacjenci najczęściej zaczynają szukać pomocy. Pierwszym badaniem na które najczęściej kierują neurolodzy lub ortopedzi, do których tacy chorzy trafiają, jest badanie EMG (elektromiografii).

Pomaga ono ocenić przewodnictwo w nerwach unerwiających dłoń i przedramię oraz ustalić miejsce uszkodzenia nerwu. Właśnie miejscowe uszkodzenie nerwów, które na dłoni i przedramionach przebiegają dość powierzchownie, najczęściej odpowiada za takie objawy.

Za pomocą elektrod umieszczanych na skórze i stymulacji niewielkim prądem zmiennym (max. 100mA)  uzyskuje się odpowiedzi w formie wykresów graficznych. Analiza tych wykresów, parametrów przewodnictwa pozwala ustalić rodzaj, stopień oraz miejsce uszkodzenia. Bardzo często obserwujemy objawy zespołu cieśni nadgarstka - badanie EMG jest w tym przypadku głównym badaniem pozwalającym jednoznacznie postawić diagnozę.

Drętwienie rąk może też mieć związek ze zmianami w kręgosłupie szyjnym - badanie EMG w łatwy i dość szybki sposób weryfikuje takie podejrzenia.

Badanie to można również wykonać w JOPA Clinic. By skrócić postępowanie diagnostyczne, pacjenci mogą sami umówić się na takie badanie i z wynikiem udać się do lekarza specjalisty (najczęściej neurologa lub ortopedy).

dlonie1

Pokaż wszystkie
chirurgia naczyniowa
dietetyka
fizjoterapia
fizykoterapia
laryngologia
neurochirurgia
neurologia
neurologopedia
ortopedia
profilaktyka
psychologia sportu
radiologia
trening
urologia

Nasza strona www używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza zgodę na ich użycie.