analiza senior1Szybki rozwój techniki i medycyny stale wpływa na wydłużanie się średniej długości życia naszego społeczeństwa. Rośnie więc liczba osób w podeszłym wieku.

Nie można jednoznacznie wskazać momentu pojawienia się starości. Uważa się,  że pierwsze procesy starzenia występują wraz z wejściem w czwartą dekadę naszego życia. Niewątpliwie  jest to uzależnione od indywidualnych predyspozycji oraz od trybu życia i aktywności fizycznej. 

Panowanie kultu człowieka sprawnego sprawia, że coraz częściej osoby 60+ to ludzie czynnie spędzający czas. Często swoją energią i zapałem zawstydzający młodzież. Możemy je spotkać na siłowniach zewnętrznych,  podczas spacerów,  jazdy na rowerze, czy uprawiania nordic walking , często też na basenach, a również podczas modnego ostatnio morsowania. 

Sprawność fizyczna zapobiega wielu chorobom, a w przypadku kontuzji czy innej niedyspozycji,  przyspieszać może okres rekonwalescencji. Podwyższa to jakość życia seniorów. 

U osób, które nie preferują aktywności częściej i szybciej mogą wystąpić problemy z lokomocją. Dzieje się tak w wyniku fizjologicznie postępujących wraz z wiekiem zmian ( np. obniżenia wydolności, zmniejszenia masy i siły mięśni czy zmian zwyrodnieniowych). Chód jest wówczas niepewny, długość kroku skraca się, często zaburzone jest czucie głębokie i koordynacja. Sprzyja to występowaniu upadków. 

Rehabilitacja ruchowa osób w wieku podeszłym powinna skupiać się na ćwiczeniu wzorca chodu i poprawie ogólnej sprawności fizycznej. Ważną kwestią jest wybór właściwych metod, które szybko i rzetelnie pozwolą ocenić sposób poruszania się. Wykorzystywane w JOPA Clinic specjalistyczne wkładki do oceny chodu  - PodoSmart - dają możliwość odtworzenia  warunków, w jakich na co dzień pracuje nasze ciało podczas przemieszczania się. Przeprowadzamy również testy funkcjonalne oceniając równowagę i ogólną sprawność.

Umożliwia to indywidualne dostosowanie planu ćwiczeń, co pozwala przywrócić lub utrzymać ( u osób aktywnie spędzających czas) możliwie najwyższy poziom sprawności. Warto jednak pamiętać, że ćwiczenia wykorzystywane w pracy z seniorami powinny działać wielopłaszczyznowo. Oprócz rozwiązania głównego problemu, z jakim się zgłosił do specjalisty, warto pomyśleć przede wszystkim o zwiększeniu ogólnej sprawności. Zaleca się 3 główne typy ćwiczeń:

  • areobowe,
  • siłowe,
  • rozciągające.

Liczne badania dowodzą, że regularnie uprawiana aktywność poprawia samopoczucie, pomaga utrzymać niezależny tryb życia, poprawia zdrowie psychiczne oraz zmniejsza ryzyko zachorowania na różne choroby.  Pozwala też ocenić postępy rehabilitacji seniora i w razie konieczności modyfikację zastosowanych ćwiczeń.

Niekiedy konieczne jest dobranie specjalistycznych wkładek do butów, które wspomagają uzyskanie pożądanych efektów. 

Pokaż wszystkie
chirurgia naczyniowa
dietetyka
fizjoterapia
fizykoterapia
laryngologia
neurochirurgia
neurologia
neurologopedia
ortopedia
profilaktyka
psychologia sportu
radiologia
trening
urologia

Nasza strona www używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza zgodę na ich użycie.