gesia4Nie wszyscy wiedzą, że po stronie przyśrodkowej naszego kolana ( ok. 5 cm poniżej ) znajduje się struktura o nazwie GĘSIA STOPKA. Jest to wspólny przyczep końcowy trzech mięśni - krawieckiego, smukłego i półścięgnistego - odpowiadających za zginanie stawu kolanowego i rotację wewnętrzną uda oraz za dynamiczną stabilizację, która przeciwdziała koślawości kolan. Połączenie tego przyczepu z powięzią kości piszczelowej tworzy taśmę ścięgnistą, podobną do tej na stopie gęsi.

Dolegliwości bólowe w tej okolicy pojawiają się przeważnie w nocy. Rano zaś w stawie kolanowym występuje sztywność . Zaobserwować można tez obrzęk i wzmożone napięcie mięśni. Ból nasila się podczas chodzenia po schodach oraz zmiany pozycji z siadu do wstania i odwrotnie. Utrudniona jest ogólna aktywność fizyczna.

Problem ten dotyka przede wszystkim biegaczy, narażeni są również kolarze, koszykarze, piłkarze czy tenisiści. U osób tych dochodzi do przeciążeń w wyniku, których pojawić się może stan zapalny. Należy łączyć to z błędami treningowymi takimi jak np.:

  • brak rozgrzewki,
  • przetrenowanie,
  • niewłaściwa technika wykonywania ćwiczeń,
  • trening pomimo dysfunkcji stawu kolanowego,
  • zły dobór obuwia.

Leczenie rozpoczyna się od zmniejszenia obciążeń treningowych - tak aby nie prowokować dolegliwości. Priorytetem jest wczesne wdrożenie fizjoterapii. Stosuje się zabiegi fizykalne o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym takie jak : krioterapia, laseroterapia HILT, czasem również fala uderzeniowa. Pamiętać należy jednak, że fizykoterapia to jedynie uzupełnienie, więc zawsze łączymy ją z terapią manualna, rozluźnianiem mięśniowo-powięziowym, stretchingiem i ćwiczeniami wzmacniającymi grupę mięśni przywodzicieli oraz mięsień czworogłowy uda, a zwłaszcza jego głowę przyśrodkową (VMO).

W zapobieganiu wystąpienia syndromu gęsiej stopki niezbędna jest dbałość o odpowiednie przygotowanie treningowe. Należy wzmacniać siłę mięśniową, stabilizację i propriocepcję. Wszystkie ćwiczenia powinny być wykonywane po wcześniejszym zapoznaniu się z ich prawidłową techniką. Przestrzeganie tych zasad sprawi, że aktywność fizyczna będzie sprawiać nam radość, przynosić pożądane efekty, a ryzyko wystąpienia zapalenia gęsiej stopki znacznie się zmniejszy.

gesia1 gesia2 gesia3

Pokaż wszystkie
chirurgia naczyniowa
dietetyka
fizjoterapia
fizykoterapia
laryngologia
neurochirurgia
neurologia
neurologopedia
ortopedia
profilaktyka
psychologia sportu
radiologia
trening
urologia

Nasza strona www używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza zgodę na ich użycie.