KRIOO2Jedną z form fizjoterapii jest fizykoterapia, inaczej medycyna fizykalna, polegająca na oddziaływaniu na organizm różnymi bodźcami fizycznymi pobieranymi z natury lub wytwarzanymi specjalnymi urządzeniami.

Zabiegi fizykoterapeutyczne mają wiele przydatnych zastosowań. Pobudzają organizm człowieka do walki ze zmianami chorobowymi, przyspieszają procesy regeneracyjne, stymulują układ odpornościowy, zmniejszają obrzęki, pobudzają procesy odnowy tkanek i gojenia, działają przeciwbólowo.

Podczas prowadzenia fizjoterapii, zastosowanie fizykoterapii może przyspieszyć powrót do pełnej sprawności pacjenta oraz szybciej zmniejszyć dolegliwości bólowe. Metody fizykalne są skuteczną formą wspomagania leczenia pacjenta. Warto stosować je jako równoległe leczenie podczas prowadzenia rehabilitacji ruchowej i manualnej. Dzięki połączeniu kinezyterapii i fizykoterapii pacjent szybciej wróci do pełnej sprawności.

Jedną z metod fizykoterapii jest krioterapia, czyli leczenie zimnem. Zastosowanie krioterapii umożliwia szybszy powrót do trenowania, co jest niezwykle ważne dla sportowców. Krioterapia działa w dwóch fazach, na początku zwęża naczynia krwionośne, co powoduje zmniejszenie przepływu krwi, a w drugiej fazie rozszerza naczynia, dzięki czemu tkanki są szybciej zaopatrywane w krew. Dzięki temu do komórek dostarczane jest więcej tlenu oraz składników odżywczych niż przed zabiegiem. Działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie, rozluźnia napięte mięśnie, przyspiesza procesy regeneracyjne. Krioterapia zwiększa wydzielanie endorfin, powszechnie znanych jako hormony szczęścia. Jest to zabieg bez bólowy, przyjemny.

Wskazaniami do krioterapii są między innymi:

  • stany pourazowe,
  • przeciążeniowe,
  • choroby zapalne, reumatyczne,
  • przewlekłe dolegliwości bólowe.

Krioterapia nie jest wskazana u osób u których występuję reakcja alergiczna na zimno, u osób w bardzo podeszłym wieku, z niewydolnością serca, z nowotworami oraz z uszkodzeniami skóry.

Pokaż wszystkie
chirurgia naczyniowa
dietetyka
fizjoterapia
fizykoterapia
laryngologia
neurochirurgia
neurologia
neurologopedia
ortopedia
profilaktyka
psychologia sportu
radiologia
trening
urologia

Nasza strona www używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza zgodę na ich użycie.