kolano biegaczaKolano biegacza to objawy bólowe okolicy przednio-bocznej części stawu kolanowego określane również jako zespół pasma biodrowo-piszczelowego (Iliotibial Band Syndrome, ITBS).

Problem ten dotyczy głównie osób biegających,  zarówno zawodowo jak i rekreacyjnie, ale również tych uprawiających aktywność fizyczną z dużą dynamiką kończyn dolnych np. skoków lub gwałtownych przemieszczeń. Kolano biegacza jest drugą najczęściej występującą kontuzją u biegaczy, zaraz po skręceniu stawu skokowego. 

Lokalizacja pasma biodrowo-piszczelowego

Pasmo biodrowo-piszczelowe rozpoczyna się w okolicy  talerza kości biodrowej, a kończy się w okolicy bocznej części stawu kolanowego.  Jest to strukturą kolagenowa, mało kurczliwą, trudną do samodzielnego rozciągnięcia.

Objawy

Dolegliwości bólowe objawiają się najczęściej palącym i piekącym bólem po bocznej stronie stawu kolanowego, najczęściej nieco powyżej szpary stawu. Ból ten wywołany jest przez tarcie napiętego pasma biodrowo-piszczelowego po nadkłykciu bocznym kości udowej. Dolegliwości bólowe mogą pojawić się w trakcie trwania aktywności ruchowej lub po jej zakończeniu. Mogą one również promieniować do przednio-bocznej części stawu kolanowego i goleni. Przewlekłe drażnienie napiętego pasma może prowadzić do wytworzenia stanu zapalnego kaletki pasma biodrowo-piszczelowego lub tkanki łącznej w okolicy bocznej stawu kolanowego.

kolano biegaczaPrzyczyny

  • Zaburzenie balansu mięśniowego prowadzące do przeciążenia, niewystarczająca siła mięśniowa mięśni stabilizujących staw biodrowy,
  • zaburzona biomechanika biegu,
  • twarda nawierzchnia biegowa,
  • nieprawidłowy dobór butów biegowych,
  • znaczna asymetria długości kończyn, wady postawy.

 Prewencja

  • Miękka nawierzchnia treningowa,
  • odpowiednio dobrane obuwie biegowe,
  • trening uzupełniający z uwzględnieniem innych partii ciała, szczególnie mięśni stabilizujących miednicę
  • poprawa mobilności, siły mięśniowej oraz wytrzymałości siłowej,
  • odpowiednia regeneracja z uwzględnieniem prawidłowego nawodnienia i odżywienia organizmu.

kolano biegacza4Co zrobić kiedy boli?

Najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja z rehabilitantem lub lekarzem ortopedą. Wizyta ta, ma na celu dokładną diagnostykę i wykluczenie przyczyn strukturalnych - takich jak uszkodzenia łąkotek, więzadeł czy chrząstki stawu. Kolano biegacza najczęściej leczy się wspólnie z fizjoterapeutą.

Rehabilitacja opiera się na terapii manualnej oraz aktywacji odpowiednich mięśni przywracając jednocześnie prawidłowy balans mięśniowy i prace pasma biodrowo-piszczelowego. Nieprawidłowe, lub zbyt późne leczenie prowadzić może do rozległego stanu zapalnego w obrębie pasma. Niekiedy może wymagać ono leków podawanych w obrębie stawu kolanowego, a w skrajnych przypadkach leczenia operacyjnego.

 

 


Pokaż wszystkie
chirurgia naczyniowa
dietetyka
fizjoterapia
fizykoterapia
laryngologia
neurochirurgia
neurologia
neurologopedia
ortopedia
profilaktyka
psychologia sportu
radiologia
trening
urologia

Nasza strona www używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza zgodę na ich użycie.