kolanowy2Okres zimowy, szczególnie związany z aktywnym wypoczynkiem w trakcie ferii wiąże się ze zwiększoną ilością urazów stawu kolanowego. Szczególnie urazową dziedziną sportu związaną z uszkodzeniami stawu kolanowego jest narciarstwo. Najczęściej do naszych gabinetów trafiają pacjenci, u których doszło do skręcenia i stłuczenia kolana.

Nieustępujący ból i utrzymujący się obrzęk stawu skłania chorego do konsultacji ortopedycznej. Pacjenci, którzy często w trybie pilnym trafiają do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, to osoby z ewidentną niestabilnością stawu oraz dużym krwiakiem śródstawowym.

Zalegający krwiak jest bardzo niekorzystnym czynnikiem prognostycznym dla rekonwalescencji stawu kolanowego. Obraz krwiaka oraz jego czas powstania sugerują możliwe rozpoznanie kliniczne. Już wstępne badanie ortopedyczne odpowie z jakim problemem mamy do czynienia. Kolejnych informacji dostarczy wykonane USG stawu. Już podczas pierwszej wizyty będziemy mieli możliwość określenia rokowania odnośnie wygojenia przebytego urazu.

Należy pamiętać, iż nie każdy uraz wymaga wykonania badania rezonansem magnetycznym i nie każde uszkodzenie wewnętrzne wymaga leczenia operacyjnego (artroskopia lecznicza). W przypadku kiedy konieczna będzie poszerzona diagnostyka, pacjent zostanie skierowany na badanie MRI stawu, co pozwoli lekarzowi ortopedzie na szczegółowe zaplanowanie ewentualnego zabiegu operacyjnego.

kolanowy1

Kiedy wskazana jest artroskopia stawu kolanowego?

  • kliniczna niestabilność stawu kolanowego z potwierdzonym uszkodzeniem więzadła krzyżowego przedniego lub tylnego oraz uszkodzenia wielowięzadłowe,
  • blok stawowy (zgięciowy/wyprostny)- zablokowanie ruchu w stawie- najczęściej związany z niestabilnymi uszkodzeniami łąkotek stawowych,
  • objawowe uszkodzenia łąkotek niepoddające się leczeniu zachowawczemu,
  • niestabilność rzepki z uszkodzeniem jej troczków,
  • złamania śródstawowe,
  • ciało/ciała wolne w stawie,
  • ogniskowe głębokie uszkodzenia chrząstki stawowej,
  • przerosty błony maziowej z powtarzającymi się wysiękami stawowymi niepoddające się leczeniu,
  • objawowe torbiele okołostawowe.

To stan kliniczny i badania dodatkowe pozwolą zdecydować o celowanym leczeniu po urazie stawu kolanowego. Większość kontuzji kolana wyleczymy skuteczną rehabilitacją wspomaganą dodatkowo leczeniem biologicznym dostawowym.

Pokaż wszystkie
chirurgia naczyniowa
dietetyka
fizjoterapia
fizykoterapia
laryngologia
neurochirurgia
neurologia
neurologopedia
ortopedia
profilaktyka
psychologia sportu
radiologia
trening
urologia

Nasza strona www używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza zgodę na ich użycie.