emgCzęstym ostatnio zjawiskiem jest zespół cieśni nadgarstka. Wywoływany jest przewlekłym uciskiem nerwu w okolicy nadgarstka, wynikającym z położenia nerwu w ciasnej przestrzeni - w kanale nadgarstka - ograniczonej przez kości, powięzie i więzadła.

Skąd to się bierze ?

Pierwszy opis zespołu cieśni nadgarstka został przedstawiony w 1909r. - już wówczas zaobserwowano, że wykonywanie powtarzających się, stereotypowych ruchów dłońmi - np. w czasie pracy krawcowych - sprzyja powstawaniu uszkodzeń nerwu pośrodkowego na poziomie nadgarstka.

Przyczynami mogą być też zmiany pourazowe w okolicy nadgarstka, przebyte złamania i zwichnięcia, zmiany zwyrodnieniowe stawów, zmiany zapalne i przeciążeniowe. Osoby z zaburzeniami metabolicznymi - cukrzycą, dną moczanową, niedoczynnością tarczycy są bardziej narażone na wystąpienie tej choroby. Podobnie jak kobiety w okresie menopauzy.

Co się dzieje gdy ręka cierpi ?

Początkowymi objawami są drętwienia i mrowienia całej ręki lub tylko palców. Najpierw występują tylko w nocy, najczęściej kilka godzin po zaśnięciu, wybudzają chorego i zmuszają go do masowania kończyny i poszukiwania dla niej odpowiedniej pozycji umożliwiającej sen. U niektórych pacjentów występują również drętwienia i bóle przedramienia, a nawet barku. Czasami pacjenci odczuwają sztywność i obrzmienie palców dłoni, ulgę przynosi potrząsanie ręką, naprzemienne zginanie i prostowanie jej. Objawy mogą kilkukrotnie występować w ciągu nocy.

W kolejnym etapie choroby, objawy zaczynają być dokuczliwe również w ciągu dnia - najczęściej przy utrzymywaniu ręki w jednej pozycji lub powtarzaniu tych samych ruchów (np. pisanie na klawiaturze komputera, szydełkowanie, obieranie warzyw).

Kolejny etap choroby wynika z uszkodzenia włókien ruchowych nerwu i dotyczy osłabienia ręki - pacjenci na tym etapie choroby skarżą się na wypadanie przedmiotów z rąk.

Badanie EMG i USG zdiagnozuje

W diagnostyce zespołu cieśni nadgarstka szczególną rolę odgrywa badanie USG, które wykazuje ucisk nerwu oraz badanie EMG, które ocenia przewodnictwo nerwu i wskazuje miejsce jego uszkodzenia. Często zdarza się, że pacjenci przez lata słyszą, że drętwienia ręki są związane ze zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa szyjnego i często tak jest, ale nierzadko wykonanie badania EMG, pozwala na zmianę postępowania leczniczego i znaczące złagodzenie objawów choroby.

Jak leczyć ?

Zachowawcze leczenie zespołu cieśni nadgarstka polega na stosowaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, sterydów, unieruchomienie nadgarstka szyną lub ortezą, zabiegi rehabilitacyjne oraz terapię manualną. Niestety bywa często, że konieczny jest zabieg operacyjny. Polega on na przecięciu ścięgna (tzw. troczka zginaczy) „uwalnia” nerw od ucisku, a samego pacjenta od dokuczliwych objawów,  często zaraz po zabiegu.

Pokaż wszystkie
chirurgia naczyniowa
dietetyka
fizjoterapia
fizykoterapia
laryngologia
neurochirurgia
neurologia
neurologopedia
ortopedia
profilaktyka
psychologia sportu
radiologia
trening
urologia

Nasza strona www używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza zgodę na ich użycie.