Chirurgia naczyniowa jest dziedziną medycyny zajmującą się chorobami wszystkich naczyń obwodowych.

Do najczęstszych należą choroby:

  • tętnic szyjnych,
  • tętnic podobojczykowych
  • naczyń kończyn dolnych.

Rzadszą przyczyną zgłoszenia się do specjalisty chirurgii naczyniowej są tętniaki aorty piersiowej i brzusznej oraz miażdżyca naczyń jamy brzusznej.

Ze względu na możliwość zajęcia wszystkich części ciała chorobą naczyń spektrum dolegliwości zgłaszanych przez pacjentów jest bardzo szerokie. Chorzy skarżą się na bóle i zawroty głowy, dolegliwości kończyn, czasami dolegliwości związane z układem pokarmowym.

Pacjenci z nietypowymi objawami lub opornym na leczenie przebiegiem choroby trafiają do gabinetów chirurga naczyniowego skierowani przez innych specjalistów (ortopedów, neurologów, neurochirurgów, gastroenterologów), którzy wysuwają podejrzenie  choroby naczyń.

Najczęściej podczas pierwszej wizyty można postawić ostatecze rozpoznanie. Wdrożenie odpowiedzniego leczenia zachowawczego pozwala na zahamowanie rozwoju choroby, może też przygotować  chorego do leczenia operacyjnego, która jest podstawą działalności leczniczej chirurgii naczyniowej. Choroby naczyń tętniczych pozostają domeną leczenia szpitalnego, ze względu na ryzyko zabiegów i ich złożoność.

Połączenie chirurgii wewnątrz naczyniowej oraz chirurgii otwartej pozwoliło na znaczną poprawę wyników leczenia i rozszerzenie leczenia zabiegowego dla pacjentów z wieloma chorobami współistniejącymi, słabą wydolnością krążeniowo-oddechową i zaawansowaną chorobą naczyniową.

Obecnie rzadko zdaża się by pacjent był zdyskwalifikowany do leczenia operacyjnego ze względu na swój stan ogólny.

Niskie ryzyko powikłań oraz niewielka inwazyjność pozwala na wykonywanie zabiegów na naczyniach żylnych nóg w warunkach ambulatoryjnych. Zabiegi zamykania żył oraz ich wycinania są stosunkowo bezpieczne i możliwe do przeprowadzenia w ciągu jednodniowego pobytu w gabinecie.

Zamykanie żył wykonuje się przez ich sklejanie (skleroterapię) lub niszczenie wysoką lub niską temperaturą (termoablacja lub krioablacja). Wycinanie żył w większości przypadków wykonuje się przez nakłuwanie skóry i wyciąganie naczyń żylnych przy pomocy malutkich haczyków. Taki sposób postępowania pozwala uniknąć szpecących blizn. Zabiegi te wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Pacjent już po kilkudziesięciu minutach może opuścić gabinet.

Diagnostyka w zakresie chirurgii naczyniowej to głównie  badanie USG doppler naczyń kończyn. JOPA Clinic zapewnia także badania tomografii komputerowej oraz angio-TK korzystając z oferty partnera „Tomograf” mieszczącej się przy ul.Batorego 17/19 w Toruniu (na terenie Szpitala Miejskiego).

W naszej klinice pacjentami z problemami z zakresu chirurgii naczyniowej zajmuje się Radosław Fajdek – specjalista chirurgii naczyniowej.

Dla pacjentów poszukujących powrotu do sprawności po zabiegach chirurgicznych mamy także szeroką ofertę rehabilitacyjną.

Rehabilitacja związana z chorobami naczyniowymi ma na celu zmniejszenie objawów niedokrwienia kończyn, zwiększenie zdolności do podejmowania wysiłku, zmniejszenie ryzyka powikłań sercowo-naczyniowych. W przypadku występowania obrzęków stosowana jest kompleksowa terapia przeciw obrzękowa, na którą składa się manualny drenaż limfatyczny, bandażowanie oraz delikatne ćwiczenia, to wszystko może być wspierane mechanicznym drenażem limfatycznym.

Dla ułatwienia procesu przygotowania do wizyty polecamy wypełnić kwestionariusz dla pacjenta – chirurgia naczyniowa i wraz z nim przybyć na konsultację.

Lekarze (chirurg naczyniowy)

Radosław Fajdek
radoslaw fajdek

Chirurg naczyniowy

Lekarz specjalista chirurgii naczyniowej, chirurg ogólny, urodzony  w Olsztynie, absolwent gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Od początku swojej edukacji medycznej kierował się w stronę specjalizacji zabiegowych.

czytaj więcej


Nasza strona www używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza zgodę na ich użycie.