Radiologia USG – dziedzina medycyny oraz samodzielna specjalizacja lekarska zajmująca się obrazowaniem ciała człowieka, z wykorzystaniem ultradźwięków (ultrasonografia). Otrzymany w ten sposób obraz musi zostać jeszcze zinterpretowany przez radiologa, na podstawie czego powstaje dokładny opis zdjęcia ze wszystkimi spostrzeżeniami oraz diagnozą. Diagnostyka za pomocą obrazowania radiologicznego jest podstawową formą diagnozowania w dzisiejszych czasach. Wykorzystywana jest w każdym etapie leczenia chorego – od rozpoznania samej choroby, poprzez postępy w czasie leczenia, aż po wykrywanie powikłań.

W USG fale dźwiękowe, które są wysyłane do wnętrza badanej części ciała, odbijają się od poszczególnych organów, a następnie są analizowane przez aparat ultrasonograficzny. Pozwala to na uwidocznienie badanych tkanek. Dzięki otrzymywaniu obrazów w czasie rzeczywistym możliwa jest nie tylko ocena struktury narządów, ale również ich czynności i ruchu. Podczas badania lekarz pokrywa skórę specjalnym żelem w celu uzyskania pełnego kontaktu głowicy aparatu ze skórą i wyeliminowania pęcherzyków powietrza. Substancja ta jest obojętna dla skóry i łatwo się zmywa i nie pozostawia śladów na ubraniach. W JOPA CLINIC używamy żelu podgrzewanego do temperatury ciała, aby badanie było lepiej tolerowane przez pacjenta.

Badanie jest bezbolesne i zgodnie z aktualną wiedzą, nie odnotowano negatywnego wpływu ultradźwięków na poddawane badaniu tkanki.

JOPA Clinic dysponuje nowoczesnymi ultrasonografami obsługiwanymi przez doświadczonych lekarzy specjalizujących się w radiologii.


ZAKRES BADAŃ:

  • ślinianki,
  • szyja,
  • tarczyca,
  • węzły chłonne (szyjne, nad- i podobojczykowe, pachowe, pachwinowe),
  • piersi,
  • jama brzuszna.

 


Usg jamy brzusznej:

 

Badanie USG jamy brzusznej jest jednym z najczęściej wykonywanych badań obrazowych.

Dzięki nowoczesnym aparatom USG w trakcie badania można uwidocznić zarówno narządy miąższowe jamy brzusznej (wątroba, trzustka, śledziona, nerki, narządy miednicy mniejszej), duże naczynia jam brzusznej wraz ze strukturami przestrzeni zaotrzewnowej jak i jelita. Badanie to ma przewag nad endoskopią czy badaniem kontrastowym przewodu pokarmowego dzięki możliwości uwidocznienia pełnej grubości ściany jelit oraz tkanek przylegających do nich. Lekarz badający analizuje grubość ściany jelit, jej warstwowość, średnicę jelita oraz oceną unaczynienia ściany jelit w opcjach dopplerowskich.

Przygotowanie:

  • przez 2 dni przed badaniem dieta lekkostrawna, należy unikać pokarmów wzdymających, napojów gazowanych
  • co najmniej 5-6 godzin przed badaniem nie należy nic jeść, dopuszcza się picie niegazowanej wody starając się przy tym unikać nadmiernego połykania powietrza,
  • nie należy też żuć gumy ani palić papierosów,
  • pacjenci przyjmujący leki – powinni leki przyjąć zgodnie z zaleceniem lekarza, popijając je niegazowaną wodą, nie później jednak, niż 1 godzinę przed badaniem,
  • w dniu poprzedzającym badanie należy przyjmować Espumisan 3 x dziennie po 3 do 4 kapsułek, który pozwoli usunąć gaz z przewodu pokarmowego i znacznie poprawić warunki badania
  • na badanie należy zgłosić się z wypełnionym (nie nadmiernie) pęcherzem moczowym - w tym celu na ok. 1 godzinę przed badaniem należy wypić ok. 1 l niegazowej wody i nie oddawać moczu. Pęcherz moczowy wypełniony moczem wypycha pętle jelitowe z miednicy małej i stanowi swoiste „okno ultrasonograficzne” umożliwiające obserwację narządów rodnych kobiety, gruczołu krokowego mężczyzny oraz pęcherza moczowego. Pusty pęcherz moczowy uniemożliwia ocenę narządów miednicy małej.

USG piersi:

Badanie może być wykonane w każdym momencie cyklu miesięcznego, także w ciąży oraz w trakcie karmienia. Zaleca się, aby pacjentka zgłaszała się na badanie w pierwszej połowie cyklu ze względu na bolesność/tkliwość piersi przed miesiączką oraz zmiany, które zachodzą w piersiach szykujących się do potencjalnej ciąży. U kobiet w trakcie laktacji zaleca się opróżnienie piersi przed badaniem.

Nie zaleca się używania dezodorantów talkowych przed badaniem, ponieważ niektóre z nich mogą pogarszać jakość obrazu usg.

Pozostałe badania nie wymagają przygotowania.


  • Radiologia
  • Radiologia2
  • Radiologia3
  • Radiologia4

Lekarze (radiologia)

Emilia Piątkowska
Emilia Piątkowska

Radiolog

Lekarz w trakcie specjalizacji z radiologii i diagnostyki obrazowej. Absolwentka Collegium Medicum w Bydgoszczy UMK w Toruniu. Obecnie pracuje w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu, gdzie zajmuje się m.in. diagnostyką chorób nowotworowych i stanów nagłych oraz diagnostyką chorób przewlekłych i ich powikłań. Ze szczególnym zainteresowaniem poszerza wiedzę w temacie wszystkich metod diagnostycznych chorób piersi.

czytaj więcej

Anna Mróz
anna mróz

Radiolog

Lekarza w trakcie specjalizacji z radiologii i diagnostyki obrazowej, absolwentkę Collegium Medicum w Bydgoszczy UMK w Toruniu. Obecnie pracuje w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu, na oddziale radiologii, gdzie zdobywa wiedzę w zakresie m.in. diagnostyki i różnicowania chorób nowotworowych oraz ich powikłań, szeregu chorób przewlekłych , a także leczenia pacjentów w stanach nagłych. W przyszłości pragnie zająć się przede wszystkim diagnostyką chorób piersi.

czytaj więcej


Nasza strona www używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza zgodę na ich użycie.