czarek0803 1Nierzadko w naszych gabinetach pojawiają się pacjenci uskarżający się na okresowe drętwienia dłoni lub palców. Najczęściej opisują zaostrzenie dolegliwości w nocy lub zaraz po przebudzeniu, a także w trakcie wykonywania czynności w niewielkim pochyleniu, takich jak pisanie, prasowanie czy zdalna praca przy komputerze. W większej części tych przypadków za taki stan rzeczy odpowiedzialny jest zespół górnego otworu klatki piersiowej (ang. TOS od thoracic outlet syndrome).

Pod tą tajemniczo brzmiącą nazwą kryje się niezbyt zagadkowy problem obejmujący ucisk struktur nerwowych i naczyniowych w miejscach anatomicznie do tego predysponowanych. Nasze społeczeństwo bardzo silnie skoncentrowane jest obecnie na funkcjonowaniu w pozycjach „zamkniętych”, tzn. nieco pochylonych, zgarbionych, z wyciągniętą szyją i wysuniętymi barkami. Długotrwałe przebywanie w takim układzie i utrwalanie go prowadzi do szeregu zmian w napięciu niektórych mięśni oraz ułożenia struktur kostnych względem siebie w taki sposób, który może powodować wspomniany zespół TOS.

Choroba ta polega na długotrwałym uciśnięciu nerwu i/lub naczynia krwionośnego pomiędzy nadmiernie napiętymi mięśniami, niepoprawnie ułożonymi kośćmi albo w potrzasku między jednym i drugim. Ucisk ten powoduje niedokrwienie danej struktury, a w efekcie ubytki w jej funkcjonowaniu.

czarek0803 2Objawia się to:

  • drętwieniem,
  • mrowieniem
  • bólem,
  • poczuciem chłodnych palców i dłoni,
  • osłabieniem mięśni ręki.

Sytuacja ta jest analogiczna do odczuć płynących ze stopy po zbyt długim utrzymywaniu nogi założonej na nogę, gdzie dochodzi do ucisku struktur w dole podkolanowym. Zdjęcie nogi powoduje ulgę, gdyż znika ucisk – taki sam efekt jest celem prowadzonej fizjoterapii.

Polega ona najczęściej na starannym rozluźnianiu i rozciąganiu napiętych mięśni powodujących kompresję, neuromobilizacji („rozciąganiu”) podrażnionych nerwów oraz pomocy w wypracowaniu prawidłowej postawy. Zaleca się również poprawę ergonomii pracy i życia codziennego, gdyż często jest to główna przyczyna występowania szeregu dysfunkcji.

Pokaż wszystkie
chirurgia naczyniowa
dietetyka
fizjoterapia
fizykoterapia
laryngologia
neurochirurgia
neurologia
neurologopedia
ortopedia
profilaktyka
psychologia sportu
radiologia
trening
urologia

Nasza strona www używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza zgodę na ich użycie.