Tężyczka to schorzenie dość podstępne do zdiagnozowania. Dotyczy głównie  młodych, aktywnych zawodowo ludzi, bez wyraźnych różnic w żadnej z płci.

Wyróżnia się dwa rodzaje choroby:

  • jawną – występująca stosunkowo rzadko i związaną z zaburzoną funkcją przytarczyc,
  • oraz utajoną – występująca znacznie częściej.

Objawami tężyczki mogą być bóle i zawroty głowy, bezsenność, drażliwość, drżenia mięśni kończyn, skurcze mięśni, niepokój, drętwienia i mrowienia kończyn, uczucie osłabienia, zaburzenia koncentracji i pamięci, stany lękowe - nieraz znacznie nasilone, czasami arytmia (nierówne bicie serca).

Objawy często nasilają się przy głębokim oddychaniu (hiperwentylacji)- np. w sytuacjach stresowych, gdy bezwiednie zaczynamy szybko i głęboko oddychać lub w czasie i po wysiłku fizycznym  - najczęściej występuje wówczas drętwienie okolicy ust, drętwienie rąk i stóp, z czasem dochodzi do skurczów różnych mięśni. Pacjenci często mają wówczas rozpoznawaną nerwicę.

Za objawy tężyczki odpowiadają zaburzone poziomy wapnia i magnezu w surowicy krwi i mięśniach, które nie zawsze można uchwycić standardowymi badaniami laboratoryjnymi. I tu na pomoc przychodzi badanie EMG, które może wykazać typowe dla tężyczki zmiany w mięśniach.

tezyczka1

W JOPA Clinic zajmuje się tym Karolina Zacharewicz – Talarek – lekarz neurolog, certyfikowany w zakresie badań EMG.

Badanie przeprowadza się wkłuwając specjalną elektrodę do mięśnia dłoni, zakłada się mankiet ciśnieniomierza na ramię pacjenta, zaciskając  go i doprowadzając do przejściowego niedokrwienia kończyny, po  kilku minutach dodatkowo prosząc pacjenta o głębokie oddychanie. W przypadku występowania tężyczki - dochodzi do charakterystycznych zmian w zapisie badania EMG, czasami obserwuje się "kurcz pisarski" dłoni - typowy dla tego schorzenia skurcz mięśni dłoni. Objawy po zakończeniu badania mijają.

tezyczka2

Leczenie choroby polega na suplementacji soli wapnia i magnezu. Kluczową rolę odgrywa prewencja, w postaci odpowiedniej diety, a raczej unikania substancji, które wypłukują z nas wapń i magnez (lub utrudniają wchłanianie tychże minerałów).

Pokaż wszystkie
chirurgia naczyniowa
dietetyka
fizjoterapia
fizykoterapia
laryngologia
neurochirurgia
neurologia
neurologopedia
ortopedia
profilaktyka
psychologia sportu
radiologia
trening
urologia

Nasza strona www używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza zgodę na ich użycie.