ostroga 7.02Częstym problemem, z którym pacjenci zgłaszają się do ortopedy jest ból okolicy pięty. Najczęściej słyszaną diagnozą jest wówczas OSTROGA PIĘTOWA. Jest to potocznie używane określenie choroby. Tak naprawdę ostroga piętowa jest objawem radiologicznym, a sama choroba dotyczy rozcięgna podeszwowego.

Rozcięgno podeszwowe jest strukturą anatomiczną rozciągającą się od guza kości piętowej do podstawy palców stopy. Odgrywa ono bardzo ważną rolę dla czynności stopy podczas chodu i biegu. Jest to najbardziej funkcjonalny element jej przyśrodkowej części. Dodatkowo niedalekie sąsiedztwo przyczepu ścięgna Achillesa prowadzi do wzajemnego przenoszenia napięć i jest powodem, dla którego działanie fizjoterapeutyczne obejmuje również mięśnie łydki.

Zapalenie rozcięgna podeszwowego może dotyczyć zarówno osób aktywnych jak i tych, którzy preferują kanapowy styl życia. Ból odczuwany jest na podeszwowej powierzchni stopy  w okolicach pięty. Może tam również wystąpić obrzęk i zwiększone ucieplenie. Często dolegliwości te pojawiają się tuż po wstaniu z łóżka, czasem odczuwane są na początku aktywności, a niekiedy także podczas długotrwałego stania. Ból uniemożliwia pełne obciążanie stopy.

Niezwykle ważne jest wczesne wykrycie problemu i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Zalecane jest zgłoszenie się do ortopedy, który wykona niezbędną diagnostykę obejmującą badanie fizykalne i USG oraz zaplanuje leczenie.

Ważnym elementem leczenia jest dobór odpowiedniego obuwia. Zastosowanie znajdują również żelowe wkładki amortyzujące. W przypadku zaburzeń w budowie stopy mogą być również konieczne indywidualnie dobrane wkładki ortopedyczne. Podstawą leczenia zapalenia rozcięgna podeszwowego jest rehabilitacja. Obejmuje ona zarówno fizykoterapię jak i kinezyterapię.

W zakresie fizykoterapii podstawową rolę pełni fala uderzeniowa. Metoda ta jest bardzo skuteczna w zapaleniu rozcięgna podeszwowego. Wprowadzane do tkanek fale radialne rozbijają złogi łącznotkankowe i stymulują przebudowę rozcięgna. Poprawia się jego ukrwienie i elastyczność. Wzrasta też jego odporność na obciążenia mechaniczne. Dzięki temu ból zostaje zniwelowany.

Powszechnie uważa się , że fala uderzeniowa „rozbija” ostrogę piętową. Nie jest to do końca prawdziwa opinia. Może dojść do tego tylko wtedy, gdy zmiana jest na etapie zwapnienia.

Lekarz ortopeda poza falą uderzeniową zaleca terapię manualną, która może być połączona z suchym igłowaniem. Terapeuta manualny zawsze dobiera i zaleca zestaw ćwiczeń rozciągających obejmujących zarówno rozcięgno podeszwowe, jak i mięsień trójgłowy łydki. Przeprowadza instruktaż zaleconych ćwiczeń i rolowania. Pacjent musi następnie wykonywać ćwiczenia we własnym zakresie w domu.

W przypadku braku wystarczającej poprawy lekarz ortopeda może zaproponować iniekcje. Najczęściej stosowanym preparatem jest osocze bogatopłytkowe, czyli część naszej własnej krwi. Rzadziej wykonywane są blokady sterydowe.

W nielicznych przypadkach niereagujących na zachowawcze metody leczenia może być konieczne leczenia operacyjne.

Pokaż wszystkie
chirurgia naczyniowa
dietetyka
fizjoterapia
fizykoterapia
laryngologia
neurochirurgia
neurologia
neurologopedia
ortopedia
profilaktyka
psychologia sportu
radiologia
trening
urologia

Nasza strona www używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza zgodę na ich użycie.