Logopedia obejmuje swoim zasięgiem badanie procesu komunikacji człowieka na różnych etapach rozwoju i w różnych sferach jego aktywności. Zajmuje się korygowaniem wad wymowy i usprawnianiem motoryki aparatu mowy, profilaktyką, likwidowaniem objawów zaburzonej komunikacji językowej, uwarunkowanych środowiskowo lub organicznie, stymulacją mowy opóźnionej i rehabilitacją mowy po wypadkach lub incydentalnych urazach czy udarach mózgu - w przypadku całkowitej lub częściowej utraty mowy lub/i rozumienia.

Terapia logopedyczna nie dotyczy więc jedynie procesu usuwania zaburzeń artykulacji. W jej zakres wchodzi całość specyficznych oddziaływań ukierunkowanych na usunięcie wszelkich zakłóceń procesu porozumiewania- od wad wymowy do niemożności mówienia włącznie.

Zanim jednak dziecko zacznie mówić musi przygotować swój aparat artykulacyjny do mówienia. Funkcje prymarne (karmienie, sposób oddychania, połykania, przyjmowania płynów, odgryzanie, gryzienie i żucie) odbywają się tymi samymi drogami co artykulacja i są najważniejsze, ponieważ stanowią o przeżyciu. Artykulacja jest na drugim miejscu i zależy od wszystkich funkcji prymarnych, które przygotowują narządy do artykulacji od okresu prenatalnego, należy je więc odpowiednio usprawniać.

Pamiętajmy również, że bez względu na rodzaj zaburzeń im wcześniej rozpocznie się terapia logopedyczna, tym lepsze będą jej rezultaty.

W JOPA Clinic zajmujemy się:

  • Diagnozą wad wymowy u dzieci i dorosłych
  • Terapią wad wymowy
  • Terapią opóźnionego rozwoju mowy
  • Terapią zaburzeń mowy pochodzenia neurologicznego
  • Rehabilitacją mowy i usprawnianiem funkcji poznawczych u osób dorosłych z afazją
  • Rehabilitacją mowy u osób dorosłych z dyzartrią

logopeda3

Logopeda

Ewa Parczewska
Ewa Parczewska

Logopeda

Specjalista w zakresie neurologopedii, logopedii, absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym i szkolnym, a także w rehabilitacji mowy u osób dorosłych po wypadkach, urazach i udarach mózgu. Na co dzień zajmuje się usprawnianiem motoryki aparatu mowy, korygowaniem wady wymowy, stymulacją mowy opóźnionej, likwidowaniem objawów zaburzonej komunikacji językowej, zaburzeniami tempa mowy (jąkanie). Posiada Certyfikat Polskiego Związku Logopedów. Ukończyła szereg kursów podnoszących kwalifikacje zawodowe między innymi „Terapeutyczne Zastosowanie Metody Tomatisa”, ”Neurofunkcjonalna Reorganizacja Metodą Padovan’;” EEG Biofeedback- zwiększanie możliwości mózgu”. Ciągle poszerza swoja wiedzę uczestnicząc w szeregu szkoleń z zakresu neurologopedii.

czytaj więcej


Nasza strona www używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza zgodę na ich użycie.