Lekarz rehabilitacji medycznej zajmuje się działaniem przywracającym lub rozwijającym sprawność ruchową (pełną lub maksymalną do osiągnięcia) pacjentów:

- po różnego typu urazach,
- z zespołami bólowymi kręgosłupa i stawów,
- z wadami postawy,
- z problemami rozwojowymi.

Uczestniczy on we wszystkich etapach usprawniania. Specjalista w dziedzinie rehabilitacji medycznej może zalecić wykonanie dodatkowych badań, ocenić wyniki leczenia i monitorować przebieg choroby. Zajmuje się również doborem odpowiedniego zapotrzebowania ortopedycznego (np. ortezy, protezy, gorsety). Posiada kompetencje niezbędne do wydawania opinii czy różnego rodzaju orzeczeń lekarskich.

Na wizytę do lekarza rehabilitacji należy zabrać ze sobą dokumentację z dotychczasowego leczenia (RTG, USG, MRI, TK, karty informacyjne leczenia szpitalnego i inne) oraz używane protezy, ortezy, wkładki ortopedyczne, kule czy inne przedmioty wspomagające poruszanie się.

Kto powinien zgłosić się do lekarza rehabilitacji?

Każdy pacjent borykający się z bólem kręgosłupa, stawów, mięśni, po przebytych udarach, po urazach, zabiegach operacyjnych, ze schorzeniami reumatycznymi.

W JOPA Clinic pomoc mogą uzyskać również opiekunowie dziecka z podejrzeniem skrzywienia kręgosłupa, deformacji klatki piersiowej, z podwyższonym lub obniżonym napięciem mięśniowym, problemami z koordynacją, równowagą, ogólną sprawnością czy wydolnością.

Zdecydowanie konieczna jest konsultacja u dzieci skarżących się na bóle w układzie ruchu, przyjmujących nieprawidłowe pozycje ciała podczas chodu czy siadu a także, gdy zauważalna jest znaczna różnica w rozwoju w stosunku do rówieśników.

Lekarz (rehabilitacji)

dr Agata Deja-Koronowska
Agata Deja-Koronowska

Lekarz rehabilitacji

Dr n. medycznych, specjalista rehabilitacji medycznej. Pani doktor pełni funkcję ordynatora Oddziału Rehabilitacyjnego dla Dzieci Pomorskiego Centrum Reumatologicznego w Sopocie. Jest założycielką SPINE – Centrum Rehabilitacji i Leczenia Kręgosłupa w Gdańsku.
Pomaga pacjentom z wszystkimi wskazaniami do rehabilitacji medycznej z wyjątkiem rehabilitacji kardiologicznej. Diagnozuje, kieruje na odpowiednie badania i konsultacje lekarskie, ustala plan rehabilitacji i zleca niezbędne aparaty ortopedyczne. Zajmuje się dziećmi i dorosłymi do 30 r.ż. z różnymi chorobami układu mięśniowo-szkieletowego i nerwowego. Największe doświadczenie zdobyła w leczeniu skolioz i bólów kręgosłupa, wad postawy, wad klatki piersiowej, bólów, zapaleń i deformacji stawów, zaburzeń ruchowych u dzieci (niedowłady, zaburzenia napięcia mięśniowego, koordynacji, zaburzenia chodu), schorzeń genetycznie uwarunkowanych oraz nieprawidłowego rozwoju niemowląt, stanów po urazach układu ruchu (w tym ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego).
Wykonuje badanie USG układu mięśniowo-szkieletowego.

czytaj więcej


Nasza strona www używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza zgodę na ich użycie.